Danas, dvadeset dana nakon prekida 14. redovne sjednice, dobili smo saziv ne za nastavak nego za „hitnu“ sjednicu općinskog vijeća sa samo jednom tačkom dnevnog reda: Razmatranje Prijedloga Odluke o privremenom finansiranju za 2023. godinu  i očitovanje o istom.

Prije više od mjesec dana, tačnije 5. decembra smo upozoravali da po budžetskom kalendaru propisanom Zakonom o budžetima u FBiH, načelnik ima obavezu da do 1. novembra utvrdi nacrt budžeta i do 5. novembra dostavi ga Općinskom vijeću na razmatratranje, kako bi se održala javna rasprava i usvojio prijedlog budžeta do 31. decembra.

Načelnik se nije držao propisanih obaveza, te je predložio Nacrt budžeta tek 20. decembra kada je već bilo kasno da se ispoštuju zakonom propisani rokovi. U obrazloženju se i sam poziva na činjenicu da rokovi nisu u skladu sa propisima, samo što načelnik krivicu prebacuje na Vijeće. Kao jedini predlagač budžeta, odgovornost snosi isključivo on.

Nastavak obrazloženja je poprilično dramatičan kako bi se kod građana izazvala panika i stvorio pritisak na vijećnike da moraju podržati Odluku o privremenom finansiranju. Spominje se „blokiranje života i rada građana“, „neizvršavanje obaveza prema budžetskim korisnicima i socijalnim kategorijama“ i „blokiranja rada organizacije rada i funkcionisanja Teritorijalne vatrogasne jedinice“. Složit ćete se, jako dramatično!

Ako je to sve tako dramatično, zbog čega je Općina dovedena u takvu situaciju ako smo ih upozoravali još prije mjesec i pet dana? Zato što nije toliko dramatično, kako se navodi u obrazloženju. Zato jer je plaća budžetskim korisnicima za 12. mjesec isplaćena krajem 12. mjeseca i isplata plata nije ugrožena sve do februara ove godine, a do tada ima vremena da se usvoji budžet za 2023. godinu.

Ipak, „hitno“ je potrebno da se usvoji samo zbog činjenice da se Odlukom o privremenom finansiranju JKUP Komunalije može isplatiti subvencija u iznosu od 820.000 KM od ukupnih sredstava u iznosu od 1.818.185 KM koliko bi donošenjem ove odluke bilo utvrđeno.

Odluka o privremenom finansiranju se donosi za prva tri mjeseca i ako se ne donese budžet do 1. aprila tekuće godine, načelnik može proglasiti budžet sam, šta je, kako se pokazalo prethodnih godina, i jeste cilj.

S toga, ko podrži ovu odluku dao je odriješene ruke Općinskom načelniku da može reda radi predložiti Prijedlog budžeta krajem trećeg mjeseca i na kraju da budžet donose sam, a vidjeli smo proteklih godina kako to izgleda. Ko podrži ovu Odluku podržao je i načelnika i zamjenicu predsjedavajućeg Općinskog vijeća da i dalje provode samovolju i zakazuju sjednice kako njima odgovara. Baš kao i u ovom slučaju, gdje 14. sjednica nije nastavljena ni nakon 20 dana, a zakazuje se vanredna (u sazivu nazvana hitna, vjerovatno zbog drame) koja se inače održava izuzetno u slučajevima opasnosti po javnu sigurnost i sigurnost građana, elementarnih nepogoda, epidemija i u sličnim vanrednim okolnostima, a  kako je propisano Poslovnikom Općinskog vijeća Općine Velika Kladuša.

Ko podrži ovu Odluku, ustvari podržava i načelnika i ovakav odnos prema Općini, budžetskim korisnicima i, što je najvažnije, građanima općine Velika Kladuša. Voda je u ušima laburističke vlasti. Ako u četvrtak dobiju pojas za spašavanje, ugušiće Veliku Kladušu.