Ovaj dokument predstavlja manifest Inicijative “Kladuša je naša” koji se razvijao u periodu od juna 2017. do februara 2020. godine. U prvom dijelu, praktički uvodu u manifest, ukratko su obznanjeni motivi i namjere našeg djelovanja, te opći pogledi na stanje u društvu. U drugom dijelu predstavljamo našu viziju Velike Kladuše kao buduće općine znanja. Dokument je početkom 2020. dopunjen prijedlozima i mjerama za poboljšanje ukupnog životnog ambijenta u Velikoj Kladuši, a koje smo objedinili u programski dokument “Za drugačiju Veliku Kladušu”.

I dio: Zašto i kako?

Inicijativa „Kladuša je naša“ okuplja pojedince progresivnog i kritičkog načina razmišljanja u zajedničku i organizovanu borbu za kvalitativne promjene u političkom, ekonomskom i društvenom životu naše lokalne zajednice. Ta borba je naš, građanski otpor višegodišnjoj degradaciji društva koju provode političko-finansijske elite i u Velikoj Kladuši i u ostatku Bosne i Hercegovine.

Velika Kladuša je općina u kojoj građani već više od dvije decenije nijemo posmatraju kako vlastodršci na svim nivoima provode pljačku javnih preduzeća, javne imovine i budžetskih sredstava. Ta pljačka i danas traje. Naš krajnji cilj jeste da je zaustavimo, a sve resurse zajednice, od intelektualnih do materijalnih, podredimo društveno-ekonomskom razvoju naše općine. Podijeljenost nam na tom putu nije prepreka, jer mi, Kladušani, već odavno nismo podijeljeni. Tek imamo različite stavove po određenim pitanjima koja nisu od životnog značaja. Naše različitosti nas trebaju spajati, a dobrobit zajednice biti važnija od interesa bilo kog pojedinca. Mi, Kladušani, ne trebamo miriti ideologije. Konkretno, ne trebamo uvjeravati jedni druge ko je kriv za rat. Nikad nećemo ubijediti jedni druge u svoje stavove vezano za taj mračni period naše prošlosti, no to je jedina stvar koja nas dijeli. Građani Velike Kladuše imaju puno više onoga što ih spaja. Ono što je najvažnije, sve ono što zajedno volimo – ispred nas je, odnosno trebamo da izgrađujemo, a ono jedino što nas dijeli je iza nas i tamo će ostati, jer povijest ne možemo promijeniti. Ono što možemo, to je da popravimo stanje u Velikoj Kladuši, a na temelju svega što nas spaja.

Stoga, od svakog člana Inicijative tražimo, a svakog građanina Velike Kladuše pozivamo, da zajednički i složno: gradimo povjerenje među Kladušanima i vratimo svima nama vjeru u bolju budućnost Velike Kladuše; budemo odgovorni građani i djelujemo u interesu razvoja lokalne zajednice; ne dozvolimo politikantima da upravljaju našim životima i natjeramo ih da počnu raditi za opće dobro; tražimo punu transparentnost u radu lokalne vlasti, kao i javnih ustanova i preduzeća koja djeluju na području naše općine; borimo se za jednakost i ravnopravnost svih članova naše zajednice; štitimo slobodu izbora svakog pojedinca i poštujemo različitosti; stvaramo društvo znanja, nauke, pravednosti i solidarnosti.

Mi, građani Velike Kladuše okupljeni u Inicijativu “Kladuša je naša” odbijamo da budemo nijemi posmatrači propadanja sredine u kojoj živimo i u kojoj žive naši najbliži. Uvjereni smo da Kladuša može i zaslužuje bolje.

Na tom putu izgradnje drugačije i bolje Velike Kladuše, promjena vlasti – koja uvijek predstavlja ogledalo jednog društva – nužni je korak. Pri tom ne mislimo na promjenu (samo) vladajuće partije ili klike, nego na promjenu karaktera vlasti. Želimo vlast koja služi narodu; koja sve radi transparentno i javno; čija je vrlina skromnost i poniznost; koja praktikuje dijalog s neistomišljenicima, opozicijom i medijima; koja je gadljiva na korupciju, stranačko zapošljavanje i nepotizam; koja se drži slova zakona, statuta, pravilnika i drugih pravnih akata koji određuju njen rad; koja nastoji graditi povjerenje među građanima, a ne sijati mržnju i razdor; koja se uvijek vodi načelima solidarnosti, pravednosti, otvorenosti i transparentnosti.

To možemo postići samo insistiranjem na uvažavanju najviših civilizacijskih i demokratskih vrijednosti u radu institucija vlasti, od njenog najnižeg do najvišeg nivoa. Da bi takvo što bilo moguće, nužno je aktivnije učešće građana u društveno-političkom životu i procesu donošenja odluka. Nezainteresiranost građana da participiraju u demokratskim procesima je prvi problem s kojim se Inicijativa uhvatila u koštac. Sva naša energija je u ovom trenutku usmjerena ka poticanju građana na djelovanje, ka buđenju onih koji su pali u pesimizam i letargičnost, ka stvaranju svijesti da je javna imovina – naša imovina, javna dobra – naša dobra, javna preduzeća i ustanove – naše vlasništvo, te da su budžetska sredstva kojima vladajući raspolažu – naš novac.

Metode ostvarivanja ciljeva Inicijative su: propagiranje ideja za koje se zalažemo putem medija i društvenih mreža, organiziranje javnih okupljanja, protesta, javnih tribina, okruglih stolova, uličnih akcija i drugih aktivnosti, te u konačnici političko djelovanje/angažman. Da li će Inicijativa, odnosno njeni članovi, politički djelovati kroz nezavisnu političku platformu ili kroz neku od novih/postojećih političkih stranaka – odluka je koju će demokratskim glasanjem donijeti svi članovi Inicijative.

Zašto sada, zašto ne ranije? To je pitanje koje dočekuje svaki novitet u konzervativnim društvima. Naš odgovor je jednostavan: bilo je potrebno da se poslože društveno-historijski uslovi. Ovo je prva inicijativa ovakvog karaktera u Velikoj Kladuši i razlog njenog “kašnjenja” je ležao u kompleksnosti poslijeratnog kladuškog društva. Kladuša je bila opština sa dva “entiteta”, dvije vojske i jednim podijeljenim narodom. Sada, kada se i posljednja karika u lancu izjahala na napaćenom i izvaranom stanovništvu, začarani krug se konačno zatvara i dolazi vrijeme za novi i drugačiji pristup i prošlosti i budućnosti.

Uvriježeno mišljenje da pojedinac ili mala grupa ljudi ne mogu učiniti ništa je pogrešno. Ako bolje pogledamo, upravo tome smo se i prepustili – dali smo naše živote u ruke pojedincima da odlučuju o njima. Mi, pojedinci o čijim životima se radi smo u većini u odnosu na one pojedince koji našim životima upravljaju.
Vrijeme je da preuzmemo kontrolu nad svojim životima!
Vrijeme je da svi mi preuzmemo kontrolu nad svojim gradom!
Kladuša je naša!

II dio: Naša vizija Velike Kladuše

Znanje je najvažniji resurs svakog pojedinca i svake zajednice. Prirodni, ljudski i svi drugi resursi ne znače mnogo ako ne postoji znanje o tome kako ih iskoristiti u svrhu poboljšanja životnih uslova čitave zajednice i svakog pojedinca u njoj. Mi vidimo Veliku Kladušu kao buduću općinu znanja – zajednicu koja institucionalno promoviše, kreira i širi znanje kao preduslov stvaranja uslova života u kojima će svaki pojedinac moći da ostvari svoj puni potencijal.

Znanje se prenosi i umnožava komunikacijom. Obrazovne, kulturne i druge javne ustanove, mediji i nevladine organizacije trebaju da sistematski usmjeravaju komunikaciju s ciljem širenja znanja. Jačanje kapaciteta ovih institucija biće prioritet našeg političkog programa. Budžetska izdvajanja za obrazovanje, kulturu, medije i organizacije civilnog društva se moraju znatno povećati, a dodjela tih sredstava mora biti transparentna i u skladu sa strateškim ciljem – izgradnjom općine znanja.

Obrazovanje

Iako školstvo nije u eksplicitnoj nadležnosti lokalnog nivoa vlasti, naša djeca itekako jesu naša briga. Ako ne možemo direktno mijenjati obrazovni sistem, kao lokalna zajednica svakako možemo poboljšati uslove rada i za učenike i za nastavnike u našim školama. Direktna izdvajanja općine za škole, umjesto sadašnjih oko 0,1 posto budžeta, moraju biti barem 10 puta veća i dodjeljivati se korisnicima (školama) kroz projektno finansiranje. Dodatno, potrebno je promijeniti sistem stipendiranja studenata na način da se kroz suradnju javnog, privatnog i nevladinog sektora svakom od njih omogući da znanje stečeno na fakultetima primjene u praksi u svojoj lokalnoj zajednici kroz volonterski i pripravnički rad, stičući tako i prvo radno iskustvo. Poseban fokus mora biti na predškolskom obrazovanju, koje je i u zakonskoj nadležnosti lokalne samuprave. Predškolsko obrazovanje moramo učiniti dostupnim svakom djetetu na području općine Velika Kladuša.

Kultura

Institucije kulture vidimo kao mjesta intenzivne komunikacije umjetnika i građana, mjesta promišljanja svježih ideja o svijetu i vremenu o kojem živimo, mjesta proizvodnje društvene kritike, mjesta gdje građani mogu doživjeti katarzu i duhovnu nadgradnju. Centar za kulturu i obrazovanje mora imati kapacitet, i prostorni i ljudski, da bude generator kulturnog preporoda Velike Kladuše. Takav kapacitet ovo mjesto može dobiti samo ako u njegov rad, uključujući i strateško planiranje, budu uključeni predstavnici svih velikokladuških kulturno-umjetničkih društava, udruženja građana, te samostalni umjetnici/kulturni radnici. Konačna rekonstrukcija Centra za kulturu i obrazovanje i njegovo osposobljavanje za funkcionalan i raznovrsan svakodnevni rad koji će zadovoljavati potrebe svih građana Velike Kladuše mora biti jedan od prioritetnih zadataka ove lokalne zajednice.

Mediji

Slobodni mediji koji rade u javnom interesu ne samo da omogućuju građanima ispunjenje prava na komunikaciju i pravovremeno informisanje, već su i važan alat širenja znanja u lokalnoj zajednici, te predstavljaju preduslov za zdravu demokratiju ukoliko ispunjavaju kontrolnu funkciju novinarstva u odnosu na društvenu zajednicu i nosioce javnih ovlaštenja. Izdvajanja za medije iz budžeta lokalne zajednice i njenih javnih preduzeća moraju biti transparentna i usmjerena ka poticanju stvaranja medijskih sadržaja koji odražavaju javni interes. Pored dugoročnog i sistematskog finansiranja javnih lokalnih medija, nužno je uspostavljanje granta za privatne i neprofitne medije. Projektnim finansiranjem kojeg bi nadzirala stručna nezavisna komisija ojačali bi se kapaciteti ovih medija i povećao broj kvalitetnih edukativnih, kritičkih, istraživačkih i informativnih medijskih sadržaja, a time i širilo znanje unutar zajednice.

Civilno društvo

Nevladine organizacije ili organizacije civilnog društva su još jedan nezaobilazan segment razvijenih demokratskih društava. Ne samo to, one sve više postaju važan faktor društveno-ekonomskog razvoja zbog mogućnosti da ostvaruju nove vrijednosti kroz realizaciju značajnih međunarodnih i prekograničnih, da ponude znanje i ekspertize iz brojnih područja, te zbog edukacijskog potencijala koje imaju posebno kada je riječ o jačanju neformalnog obrazovanja. Migrantska kriza koja je zahvatila i Veliku Kladušu je upravo pokazala koliki je hendikep za jednu zajednicu to što civilno društvo nije kvalitetno organizovano kroz nevladina udruženja. Od postojećih civilnih organizacija s područja Velike Kladuše niti jedno nije imalo izgrađene kapacitete i mogućnosti da ponudi neophodnu koordinaciju i komunikaciju između građana, migranata i međunarodnih humanitarnih ogranizacija. Ovaj primjer nam je pokazao kako su potrebna značajnija strateška ulaganja kroz projektno finansiranje u nevladin sektor Velike Kladuše s ciljem da se ojača kapacitet postojećih organizacija civilnog društva kao i njihov značaj u svakodnevnom životu lokalne zajednice.

III dio: Za drugačiju Veliku Kladušu

Prijedlozi i mjere ekonomskih i drugih lokalnih politika Inicijative „Kladuša je naša“ dio su posebnog dokumenta na čijoj izradi smo radili u suradnji sa građanima Velike Kladuše. Program “Za drugačiju Veliku Kladušu” sadrži skup konkretnih mjera i lokalnih politika na čijem kreiranju su članovi inicijative Kladuša je naša radili tokom 2019. i 2020. godine.

U 2019. godini građani su elektronskim putem uputili više od 50 prijedloga konkretnih mjera za poboljšanje općeg ambijenta u ovoj lokalnoj zajednici, a članovi inicijative su te prijedloge analizirali, dopunili, grupirali i pridodali već postojećim mjerama koje su proizašle iz trogodišnjeg rada inicijative.

Te mjere i prijedlozi su grupirani u sedam različitih poglavlja koje predstavljaju programsku osnovu djelovanja članova inicijative u njihovom budućem političkom angažmanu kroz Našu stranku.

Program je objavljen 27. februara 2020. godine, a možete ga pročitati i preuzeti na sljedećem linku.