Izvještaj podnosi: Zlatko Pajazetović

Vijećnici Naše stranke u općinskom vijeću Velika Kladuša su bili prisutni na javnim raspravama o nacrtu budžeta, nacrtu Odluke o izvršenju budžeta i  nacrtu Programa zajedničke komunalne potrošnje. Zbog epidemioloških mjera utvrđenih Naredbama Kriznog štaba Federacije BiH javna rasprava se održavala u šest  termina:

  • Dana 11.03.2021. godine s početkom u 13:00 sati sa predstavnicima sportskih kolektiva;
  • Dana 12.03.2021. godine s početkom u 13:00 sati sa predstavnicima organizacija civilnog društva;
  • Dana 12.03.2021. godine s početkom u 13:00 sati sa predstavnicima javnih preduzeća i ustanova;
  • Dana 16.03.2021. godine sa predstavnicima savjeta mjesnih zajednica općine Velika Kladuša u slijedećim terminima:
  • -11:00 sati – mjesne zajednice: Čaglica, Zborište, Bosanska Bojna, Vrnograč, Glinica, Slapnica i Podzvizd
  • -13:00 sati – mjesne zajednice: Todorovo, Todorovska Slapnica, Šumatac, Vidovska, Mala Kladuša, Polje i Velika Kladuša.
  • -15:00 sati – Realni sektor.

U prvom terminu su bili pozvani predstavnici sportskih klubova koji su redom izrazili nezadovoljstvo nacrtom budžeta, a i prošlogodišnjim izvršenjem budžeta po ovoj kategoriji . Obzirom da se za većinu sportskih klubova sredstva iz budžeta izdvajaju preko Sportskog saveza Velika Kladuša nejasno je zašto na javnoj raspravi nije bilo predstavnika Sportskog saveza. Navedeno je da je predsjednik bio spriječen, no takvo tijelo bi trebalo imati nekog ko bi ga mogao zamijeniti.

Druga rasprava je bila predviđena za predstavnike organizacija civilnog društva općine Velika Kladuša. Poražavajuće je to što su se na ovoj javnoj raspravi pojavili predstavnici samo četiri udruženja i to udruženja poljoprivrednika, udruženja „I mi postojimo“, KUD Biser, Udruženja za zaštitu nezaposlenih dioničara Agrokomerca i predstavnik Crvenog križa. S obzirom na činjenicu da je Udruženju za zaštitu nezaposlenih dioničar Agrokomerca iz budžeta Općine Velika Kladuša u 2020. godini isplaćeno 100.000 KM, dok isplata predviđenih 50.000 KM svim ostalim udruženjima građana nije izvršena nikako, ne čudi ovakav odaziv predstavnika udruženja. Iako smo posjećivali javne rasprave isključivo da bi čuli građane i njihove zahtjeve i prijedloge, na ovoj smo morali ukazati na ovaj problem, kao i na problem slabe komunkacije između Općinskog organa uprave i građana.

Od predstavnika javnih preduzeća JKUP Komunalije, JP RVK i JKP ViK, mogli smo čuti da im dotacije iz budžeta nisu dovoljne i da im treba još više budžetskog novca. Predstavnica OŠ „Prvi mart“ Vrnograč je tražila iz budžeta Općine 50.000 KM za sanaciju štete od potresa i izrazila nezadovoljstvo zbog izostanka reakcije od strane kabineta općinskog načelnika i njega samog na zahtjev za pomoć iz ove škole kao i izostanka posjete pomenutoj školi.

Prva javna rasprava za predstavnike mjesnih zajednica je protekla u izražavanju nezadovoljstva odnosom iz prošlih godina i ponavljanju istih zahtjeva iz godine u godinu, a koji se uglavnom tiču asfaltiranjem puteva, izgradnje vodovoda i održavanju puteva, problemu pasa lutalica na deponiji Radića most i sl.

Drugoj javnoj raspravi je prisustvovao veći broj od dozvoljenih 30 prema epidemiološkim mjerama, a od 11 osoba koje su uzele učešće u javnoj raspravi čak je troje bilo vijećnika koji imaju priliku da kroz sjednice vijeća kažu svoje mišljenje o nacrtu budžeta i daju prijedloge na isti. I u ovoj grupi su predstavnici mjesnih zajednica imali najviše zahtjeva koji se tiču asfaltiranja i održavanja puteva, izgradnje javne rasvjete i slično, uz izuzetak mjesne zajednice Podzvizd čiji predstavnik je tražio pomoć Općine pri finansiranju izrade projektne dokumentacije za konzervaciju zidina starog grada u Podzvizdu.

Javna rasprava za privrednike i obrtnike je bila i zadnja rasprava u ovom ciklusu i nije prošla kako bi trebala. Privrednici i obrtnici pune isti taj budžet o kojem se raspravlja i u najmanju ruku trebaju imati pravo da iznesu svoje mišljenje o istom. Smatramo da je javna rasprava upravo prilika, nažalost jedna od rijetkih, da građani učestvuju u kreiranju okruženja u kojem žive i rade.

Istup Amira Đogića (predstavio se kao vijećnik Laburističke stranke) u kojem vrijeđa predstavnka udruženja privrednika, gdje traži da mu isti iznese podatak koliko je  zaradio u privatnoj firmi na određenom projektu, dok sam Đogić (kao direktor JUKP Komunalije) ne dostavlja finacijske izvještaje o poslovanju javnog preduzeća koje se finansira javnim novcem najblaže rečeno je bezobrazan.

Moramo podsjetiti ovlaštenike Općinskog načelnika da oni predstavljaju Općinu Veliku Kladušu kao instituciju i trebaju se ponašati u skladu sa pozicijom koju obnašaju. Iznošenje  informacija kao što je ona da je u 2020. godini sa kantonalnog nivoa odobreno 265.000 KM za zgradu doma kulture, a ustvari je odobreno 187.832 KM, dok je izvršenje u prvih 9 mjeseci po ovom osnovu bilo 0 KM, jeste zamajavanje javnosti.

Kada na prigovor predstavnika mjesne zajednice da na deponiji Radića most ima od 100 do 300 pasa lutalica ovlaštenica dobacuje da su to psi dovezeni iz Općine Bužim, takvo ponašanje moramo okarakterisati kao neprimjereno i vođeno pretpostavkama. Izjava jednog od ovlaštenika Općinskog načelnika da neće više nikako dati sredstva određenom udruženju povlači pitanje na koji način se upravlja javnim novcem? Prekidanje izlaganja predstavnika građana  od strane ovlaštenika Općinskog načelnika dobacivanjem i gestikulacijama „da od toga nema ništa“ je neprihvatljivo od bilo koga, a ne od nekoga ko obnaša takvu funkciju i predstavlja Općinu Velika Kladuša.

Zbog šire javnosti moramo pojasniti da se samo od  „Prihoda od indirektnih poreza (PDV)“ u budžetu Općine Velika Kladuša se doznači 3.894.429 KM. Izjava ovlaštenika da Općina Velika Kladuša nema obavezu prema poduzetnicima, odnosno firmama koje su registrovane kao DOO, samo  zato što se taj oblik privrednog lica ne registruje pri Općini nego pri kantonu, također je neprihvatljiva.

Sve u svemu, sa ove javne rasprave poslana je loša poruka i žao nam je zbog toga.

Klub vijećnika Naše stranke je pisanim putem uputio prijedloge na Nacrt budžeta za 2021. godinu. Većinu naših prijedloga, koji su nastali u komunikaciji sa građanima, udruženjima i stručnim službama Općine, moguće je implementirati sa 880.000 KM, što je tek nešto više od pola granta predviđenog za JKUP Komunalije u ovoj godini.

Sve naše prijedloge na Nacrt budžeta pročitajte ovdje.