Zašto su zamjenica predsjedavajućeg i stručni saradnik za normativne poslove Općinskog vijeća, a vjerovatno po uputama iz kabineta načelnika i vrha LS-a, na prethodnoj sjednici pohrlili da „proglase“ ZKP mimo razuma i zakona? Zašto su se odlučili na presedan da neki materijal proglase usvojenim iako nije imao ni blizu natpolovične većine glasova? Znaju li da bi, ako takav način rada postane praksa, uveli anarhiju i mogućnost da se bilo koja odluka usvoji podrškom 10, 5 ili samo jednog vijećnika?

Odgovor se “krije” u tome da novcem za ZKP ubrizgavaju Komunalijama dodatnih blizu 2 miliona maraka bez kojih ovo preduzeće ne bi preživjelo do izbora. I to je vrhuški LS-a bitnije od zakona, razuma i činjenica. A činjenice govore sljedeće.

Upravljačka struktura preduzeća

Javno komunalno uslužno preduzeće „Komunalije“ d.o.o. Velika Kladuša osnovano je Odlukom Općinskog vijeća 2005. godine.

Upravljački organi Društva su: Skupština, Nadzorni odbor i Uprava društva.

Skupštinu čine: Arijana Omeragić – predsjednica, Raska Ćerimović – članica i Omer Lelić – član, imenovani su Odlukom Općinskog vijeća 25.09.2017.godine.

Nadzorni odbor čine: Refik Tabaković – predsjednik, Aladin Ćerimović – član i Sadina Redžić – članica. Nadzorni odbor je imenovan Odlukom Skupštine Društva 16.10.2017. godine na mandatni period od četiri godine. Nemamo podatak da li je imenovan novi Nadzorni odbor.

Upravu Društva čine: Amir Đogić – direktor i Anel Gračanin – tehnički direktor. Upravu Društva je imenovao Nadzorni odbor na period od 4 godine, počevši od 20.06.2018.godine, što znači da im mandat ističe za narednog mjeseca. U četiri godine njihovog mandata, niti jedan izvještaj o radu i poslovanju ovog preduzeća nije došao na dnevni red vijeća.

Prije predstavljanja finansijskog poslovanja namjerno smo naveli ko čini upravljačku strukturu JUKP Komunalije d.o.o. Velika Kladuša, jer su ti organi direktno ili indirektno odgovorni za poslovanje ovog javnog preduzeća, tako da ćemo i analizom obuhvatiti samo period 2017-2021.godina, odnosno period od kada je izvršena preregistracija ovog Javnog preduzeća.

Finansijsko stanje

Kada ostvarenu dobit JKUP Komunalije d.o.o. za pet godina, dobijemo iznos od 1.541.541 KM. Kada bi ovo čitao neko ko ne zna kako ustvari ovo preduzeće posluje, stekao bi dojam da je to jedno stabilno preduzeće koje svake godine ostvaruje dobit.

Međutim, kako znamo da se JKUP Komunalije subvencioniraju iz budžeta Općine Velika Kladuša u milionskim iznosima, a to ovdje možemo vidjeti pod stavkom „Ostali poslovni prihodi“, koji za ovih pet godina iznosi vrtoglavih 10.336.892 KM, a od toga skoro 10 miliona KM je upravo prihodovano dotacijama iz budžeta Općine, onda je slika potpuno drugačija.

Pojednostavljeno, uloženo je 10 miliona maraka iz budžeta, a u međuvremenu je ostvarena dobit od 1.5 miliona KM, iz čega se vidi da je bi ovo preduzeće bez budžetskih subvencija bilo u minusu 8.5 miliona.

Da bi stvar bila još gora, u tabeli (slika broj 3) finansijskih podataka možete još vidjeti da JKUP Komunalije zaključno sa 2021.godinom duguje po „Dugoročnim obavezama“ (dugoročni kredit)  2.079.107 KM, a po „Kratkoročnim obavezama“ (kratkoročne finansijske obaveze, kratkoročni krediti, dugovanja dobavljačima i dugovanja na osnovu plaća i nakanada) 3.881.198 KM, što nam govori da su ukupna dugovanja JKUP „Komunalija“ d.o.o. čak 6 miliona KM (preciznije 5.960.305).

Pored dugovanja koja je JKUP Komunalije d.o.o. ostvarilo u proteklom periodu, zabrinjavajuće je i to da je prihod od prodaje roba i učinaka u 2021. godini u znatnom padu, odnosno da je manji u odnosu na 2019. za 2.7 miliona KM (vidjeti sliku br. 2).

Prodavanje magle i zamazivanje očiju

Najveći dio sredstava koja se izdvajaju iz Općinskog budžeta kao subvencija ovom preduzeću i dalje se troše na plate zaposlenih, a kako se prihod od prodaje i učinaka smanjuje sve će teže biti pokriti plate zaposlenih i pored dotacija iz budžeta.

U izvještaju ureda za reviziju koja je izvršena u ovome preduzeću je zaključeno da preduzeće ne može iz redovnog poslovanja  pokriti obaveze po osnovu plaća i naknada za toliki broj zaposlenih, te da dotacije iz budžeta idu isključivo za tu namjenu.

Kada pogledamo činjenice do kojih možemo doći, s obzirom da direktor JKUP Komunalije d.o.o. ne dostavlja finansijske izvještaje Općinskom vijeću, slobodno možemo zaključiti da je cijeli ovaj projekt razvoja kroz javno preduzeća potpuno promašen, da služi samo načelniku i LS kao alat za prikupljanje političkih poena (glasova) i zamazivanje očiju naivnih, a sve na račun građana Općine Velika Kladuša.