U četvrtak, 18. februrara 2021. godine, trebala je biti održana prva radna sjednica Općinskog vijeća Općine Velika Kladuša u sazivu 2020-2024. Do toga nije došlo zbog neusvajanja dnevnog reda.

Na sjednici, odnosno pokušaju održavanja sjednoce, prisutno je bilo 26 od 28 vijećnika. Odsutni su bili Ibrahim Bato Kajtazović (iz kluba SDP-KSPP) i Amir Ćufurović (nezavisni). Ćufurović nije prisustvovao ni zasjedanju komisije za izbor imenovanja, nakon čega je predsjednica ove komisije, Elvira Abdić Jelenović, odlučila da sa dnevnog reda povuče prijedloge imenovanja radnih tijela vijeća. Ovlašteni predstavnici ispred Općinskog načelnika su također povukli dva materijala: Prijedlog Odluke o utvrđivanju vrijednosti boda za obračun komunalne naknade na području Općine Velika Kladuša za 2021. godinu i Prijedlog Odluke o visini prosječne konačne građevinske cijene po m2 korisne stambene površine na području Općine Velika Kladuša u 2020. godini i visini naknade iz osnova pogodnosti gradskog građevinskog zemljišta – renta za 2021. godinu.

Dok je za povlačenje ove dvije tačke predlagač imao argumentovano objašnjenje, povlačenje prijedloga za imenovanje radnih tijela vijeća je bio sporan. Objašnjenje predsjednice komisije da se tačke povlače jer nije došlo do usaglašavanja zbog odsustva člana komisije Amira Ćufurovića nije prihvatljivo zato što je komisija imala kvorum za odlučivanje. Štaviše, komisija je morala predložiti sastave radnih tijela koja po Statutu i Poslovniku moraju tretirati sve materijale koji dolaze na dnevni red vijeća.

Tokom rasprave o dnevnom redu vijećnik Naše stranke Amir Purić uputio je u proceduru inicijativu za proaktivno objavljivanje materijala za sjednice Općinskog vijeća (pročitajte ovdje) kojom se nalaže da svi materijali koje vijeće razmatra budu objavljeni na službenoj internet stranici Općine odmah nakon zasjedanja kolegija i zakazivanja sjednice. Također je predložio uvrštavanje na dnevni red zaključka kojim se od Sekretara vijeća i Općinskog pravobranioca traži da do sljedeće sjednice vijeća daju stručno mišljenje o sukobu interesa u kojem se potencijalno nalazi vijećnik Amir Đogić iz Laburističke stranke koji je ujedno i direktor javnog preduzeća, što je u suprotnosti sa odredbama Zakona o sukobu interesa u institucijama vlasti FBiH. Zaključak je jednoglasno uvršten na dnevni red.

Pri izjašnjavanju o dnevnom redu, vijećnici Naše stranke kao ni ostali vijećnici iz opozicije, ali i vijećnik Dinko Ljubijankić iz DNZ-a, nisu podržali dnevni red. Razlog je što bi podrškom ovakvom dnevnom redu bilo dato zeleno svjetlo kršenju svih mogućih procedura kao novoj normi rada Općinskog vijeća.

Nakon današnjeg pokušaja održavanja sjednice, intencija vladajuće većine je jasna. Kad se ne mogu dogovoriti, kao što nisu mogli danas oko komisija, onda dovedu opoziciju pred svršen čin: prihvatite način rada kojim se krše sve moguće procedure ili glasajte protiv dnevnog reda. Takav način rada, bez poštivanja reda i pravila, nije nam i nikad neće biti prihvatljiv.

Nakon prekida sjednice, naši vijećnici su na protokol predali još tri inicijative koje se tiču rješavanja problema napuštenih pasa, osiguravanja video prijenosa sjednica vijeća i transparetnog objavljivanja konkursa u svim javnim preduzećima i ustanovama, a možete ih preuzeti i pročitati ovdje.