U srijedu, 20. aprila, održana je 10. redovna sjednica Općinskog vijeća koja je trajala više od 8 sati. Od dnevnog reda do gotovo svake tačke rasprave su bile nepotrebno duge i svodile se na napade vijećnika LS-a na sve druge.
Kada neki klub zatraži izmjenu dnevnog reda, Đogić ili Abdić-Jelenović ispred LS ga napadnu na ličnoj osnovi. Kada neki klub uloži amandman, isti scenarij. I tako iz sjednice u sjednicu, iz tačke u tačku. Uz Našu stranku i SDA, juče je posebna meta napada LS bio vijećnik DNZ-a Dolić. Čudna je to igra vladajuće stranke koja treba osigurati većinu za podršku prijedlozima njihovog načelnika, a rade upravo suprotno kao da im je u cilju da svaki načelnikov materijal padne.
Upravo zbog takvog odnosa udarnog dvojca LS-a pali su prijedlozi Programa zajedničke komunalne potrošnje (ZKP), Odluke o komunalnim taksama i tarifi komunalnih taksa i Odluke o administrativnim taksama. Iako je klub Naše stranke bio spreman da podrži najmanje jedan od ova tri materijala, posebno jer je i dio naših amandmana prihvaćen od strane predlagača, odnos koji imaju vijećnici LS prema opozicionim strankama nas je opredijelio da glasamo protiv. Rasprave u vijeću, bez obzira što se radi o političkim rivalima, moraju biti uljudne i uz obostrano uvažavanje svakog učesnika, a ne kafanske svađe kao što je to sada slučaj. To će udarnici LS-a morati da nauče.
Od materijala koji su bili na dnevnom redu, jednoglasnu podršku je dobila tek saglasnost Općinskom načelniku da potpiše sporazum sa Općinskim pravobraniocem i nacrt programa rada Općinskog vijeća za ovu godinu. Izvještaj o radu Općinskog vijeća za prošlu godinu je povučen s dnevnom reda zbog prevelikog broja materijalnih grešaka u istom.
Zašto smeta zaključak o Agrokomercu?
Inicijativa građana da se ulica Maršala Tita preimenuje u ulicu Nijaza Miljkovića nije dobila potrebnu podršku. Ova inicijativa je na dnevni red došla s godinom dana zakašnjenja i u obliku u kojem se vjerovatno nije ni trebala naći. Inicijatori su u popratnom pismu naveli da su inicijativu u međuvemenu dopunili sa dopisom i potpisima stanovnika dijela ulice Ibrahima Mržljaka koji su saglasni da dio te ulice dobije ime po komandantu Nijazu Miljkoviću. Klub Naše stranke je bio stava da nema ništa protiv da se preimenuje dio ulice Ibrahima Mržljaka, ali smo svakako protiv da Velika Kladuša ostane bez ulice Maršala Tita. Ipak, glasalo se isključivo o promjeni naziva ulice Maršala Tita.
Slično je i sa inicijativom vijećnika Dinke Ljubijankića, koji je još prije godinu dana podnio inicijativu da u toj školskoj godini svi studenti s područja općine Velika Kladuša primaju stipendiju. Inicijativa je došla na dnevni red tek juče i odnosila se na školsku godinu koja je već prošla, te je bilo apsurdno o njoj se i izjašnjavati. Ovo samo pokazuje kakav je odnos kabineta načelnika, općinskih službi i radnih tijela vijeća prema vijećničkim inicijativama. Od više desetina inicijativa koje su do sada upućene, na dnevnom redu su se našle tek dvije i to sa godinom dana zakašnjenja.
Konačno, tačka koja je izazvala najviše polemike i kod usvajanja dnevnog reda i kod same rasprave o materijalu jeste ona o radu Udruženja za zaštitu nezaposlenih dioničara Agrokomerca. Kakav je odnos načelnika i LS prema ovoj problematici, o kojoj jedino i pričaju, pokazuju i ove dvije činjenice: prva, sam materijal uopće nije imao uvodničara ili predlagača, i drugo, klub LS nije glasao za zaključak Naše stranke kojim bi se pokrenuo proces da ovo udruženje dobije status udruženja od posebnog značaja za Općinu Velika Kladuša. Na taj način smo u potpunosti ogolili jedini cilj koji LS ima, a to je da pričom o Agrokomercu i radnicima ubiru političke poene i ništa drugo.
Pitanja i inicijative vijećnika Naše stranke
Tokom prve tačke, vrijeme pitanja, vijećnici Naše stranke su postavili četiri pitanja i uputili dvije inicijative. Amir Purić je pitao zašto se ne ažuriraju podaci na službenoj stranici Općine (npr. ne piše ni ko je načelnik, ni ko su njegovi savjetnici) i koliko prijava je u protekle četiri godine dobila komunalna inspekcija i šta je po tim prijavama učinjeno. Zlatko Pajazetović je ponovio pitanje o cijeni štampanja famozne načelnikove “informacije” na više od 500 stranica, s obzirom da nije zadovoljan odgovorom koji je dobio prethodnog puta, a postavio je i pitanje o tome ko i pod kojim uvjetima odlaže otpad životinjskog porijekla na deponiju Radića most.
Inicijative koje smo uputili tiču se zabrane teškog saobraćaja kroz dio naselja Trn u MZ Polje, te autentičnog tumačenja Odluke o privremenom zauzimanju i korištenju javnih površina u gradu i naseljima Općine Velika Kladuša zbog koje neki građani plaćaju skuplje vinjete za parking nego što bi trebali.
Sva naša pitanja, inicijative i prijedloge možete pronaći ovdje.