Na današnjoj sjednici najvažniji materijal je trebala biti Odluka o komunalnim taksama i tarifi komunalnih taksa, ali su načelnik i klub Laburista opet učinili sve da, bez ikakve potrebe, dignu tenzije i pokušaju ugrabiti jeftine poene. I opet su ostali praznih ruku. Kao da ih rezultati minulih izbora nisu naučili da takav pristup nije pametan. Krenimo redom.
Pri samoj raspravi o dnevnom redu, klub vijećnika Naše stranke je zatražio da se materijal o imenovanju Savjeta za regulaciju saobraćaja ne razmatra na ovoj sjednici jer je za predsjednika tog stalnog radnog tijela Općinskog vijeća predložen Sulejman Silić, što je našem klubu neprihvatljivo. Tog mišljenja je bila i većina drugih klubova, pa je predlagač povukao ovaj materijal s dnevnog reda.
Ovlašteni predlagač u ime načelnika je po hitnom postupku na dnevni red želio uvrstiti Odluku o ovlaštenju organizacije za davanje stručne ocjene u postupku izdavanja urbanističke saglasnosti. Na taj način je načelnik želio izbjeći mogućnost imenovanja komisije, koja se po zaključku kolegija treba naći na sljedećoj redovnoj sjednici Općinskog vijeća. Nejasno je zbog čega načelnik pod svaku cijenu izbjegava predložiti ovu komisiju koja bi otkočila građenje u Velikoj Kladuši, ali je očigledno da čini sve u toj namjeri.
„Rješenje“ koje je predloženo danas ne samo da je pravno diskutabilno nego i veoma skupo. Građani, koji već predugo čekaju urbanističke dozvole, morali bi dodatno plaćati od 300 pa do 2600 KM za dobijanje mišljenja od Instituta za građevinarstvo „IG“ iz Banja Luke. Klub Naše stranke je zato predložio da se ovaj važan materijal ne razmatra po hitnom postupku, s obzirom da su ga vijećnici dobili pet minuta prije sjednice, nego da se nađe na sljedećoj sjednici poslije tačke o imenovanju komisije. Na taj način bi jedno od ova dva rješenja, imenovanje komisije ili davanje ovlaštenja navedenoj organizaciji za te poslove, gotovo sigurno bilo usvojeno. Većinom glasova je odlučeno da se ovaj materijal upućen po hitnom postupku ipak ne razmatra.
Vijeće je napokon jednoglasno usvojilo Odluku o komunalnim taksama i tarifi komunalnih taksa. Bila su potrebna tri pokušaja da se ispostavi kako su naši raniji prijedlozi utemeljeni. Ovog puta je predlagač prihvatio u potpunosti ili djelimično većinu naših amandmana od ranije, među kojima je najvažniji onaj da se komunalna taksa više ne naplaćuje po kvadratu objekta nego samo po zonama. Na ovaj način je spriječeno enormno poskupljenje ovog parafiskalnog nameta za privrednike i obrtnike.
Izvještaji Općinskog načelnika o izvršenju budžeta za prošlu, prva tri i prvih šest mjeseci ove godine nisu dobili potrebnu većinu, a raspravu su obilježili agresivni napadi dvojca Abdić-Jelenović i Đogić na vijećnike koji su imali opravdane kritike na način kako se raspolaže budžetskim sredstvima. U razvijenim demokratskim zajednicama, neusvajanje izvještaja o utrošku budžeta značili bi i ostavku prvog čovjeka te zajednice. Takav standard je još uvijek veoma daleko od Velike Kladuše.
Vijećnici Naše stranke su tokom tačke vijećnička pitanja i odgovori uputili jednu inicijativu i postavili tri pitanja. Amir Purić je pitao zamjenicu predsjedavajućeg i stručnu službu Općinskog vijeća u kojoj fazi realizacije je projekat „Razvijena efikasna i odgovorna uprava primjenom e-servisa i IT alata“ i zašto nadležna komisija ni nakon godinu dana nije sačinila prijedlog izmjena Statuta Općine i Poslovnika Općinskog vijeća. Zlatko Pajazetović je ponovo uputio inicijativu o izradi Registra zaposlenih i imenovanih lica u Općinskom organu uprave i svim javnim ustanovama i javnim preduzećima kojima je osnivač općina Velika Kladuša, te je postavio pitanje zašto su stali radovi na rekonstrukciji zgrade Doma kulture.