Klub vijećnika Naše stranke u Općinskom vijeću Općine Velika Kladuša uzeo je učešće u javnoj raspravi o Nacrtu budžeta Općine za 2022. godinu poslavši devet prijedloga koji se tiču preraspodjele sredstava po određenim budžetskim kodovima.
Prvim prijedlogom tražimo da se Sportskom savezu poveća grant sa 80 na 200 hiljada KM. Naime, ove godine je nacrtom budžeta predviđeno smanjenje granta za Sportski savez i to čak za 100.000 KM. Takvo umanjenje bi sasvim sigurno dovelo do gašenja velikog broja sportskih kolektiva u Velikoj Kladuši uzevši u obzir jako tešku situaciju kroz koju sport prolazi posljednje dvije godine. Smatramo da ovaj kod mora ostati na iznosu sličnom prošlogodišnjem ili čak i većem, a nikako drastično umanjen kako je to nacrtom predviđeno.
Drugi prijedlog se tiče granta za škole sa područja općine Velika Kladuša u kojem ni ove godine nisu predviđena sredstva. Umjesto 0 KM predlažemo da ovaj grant iznosi 80.000 KM. Sredstvima iz ovog koda bi mogli biti finansirani i projekti prevencije međuvršnjačkog nasilja i psihološke podrške učenicima, nabavka školske opreme i pomagala, vannastavne aktivnosti (različite sekcije, kulturne i sportske aktivnosti), itd. Kao lokalna zajednica ne možemo direktno mijenjati obrazovni sistem, ali svakako možemo poboljšati uslove rada i za učenike i za nastavnike u našim školama.
Predlažemo i uvođenje novog ekonomskog koda pod nazivom „Grant za JU Dječije obdanište Velika Kladuša“ u iznosu od 80.000 KM. Opravdanje za to vidimo u činjenici da je u prošloj godini više od 80 djece bilo na listi čekanja JU Dječije obdanište Velika Kladuša. Barem dio ovog problema bio mogao biti riješen proširenjem kapaciteta ove ustanove za šta postoje prostorni uvjeti. Potrebna su samo sredstva za plaće dodatnog osoblja te opremanje prostorija. Na ovaj način bi se kapaciteti JU Dječije obdanište proširili za najmanje 20 mjesta. Iako ova ustanova nije pod eksplicitnom nadležnošću lokalne samouprave, unapređenje mreže ustanova, te upravljanje i finansiranje javnih ustanova predškolskog obrazovanja jeste jedna od nadležnosti općine propisana članom 8. Zakona o principima lokalne samouprave u FBiH.
Četvrtim prijedlogom tražimo da se planiraju sredstva za rekonstrukciju ulice 23. februar i pristupnog puta prema gradskom groblju i mezarju Drmaljevo“ u iznosu od 80.000 KM. Građani ove ulice su još prije dvije godine pokrenuli inicijativu za rekonstrukciju dijela ove ulice i pristupnog puta ka gradskom groblju i mezarju Drmaljevo.
Tražimo da se izdvoji dodatnih 300 hiljada KM za izvršenje sudskih presuda i rješenja o izvršenju. Prema dostupnim informacijama, potraživanja tužitelja prema Općini Velika Kladuša po osnovu sudskih presuda i rješenja o izvršenju iznose više od 750.000 KM. Ova potraživanja godišnje rastu samo po osnovu kamata za oko 50.000 KM, te se sadašnjim tempom isplata potraživanja ne umanjuju u značajnoj mjeri. Povećanjem izdvajanja za ovu svrhu na 400.000 KM umjesto planiranih 100 hiljada bi se u ovoj godini potraživanja po ovom osnovu smanjila za oko 50 posto, te bi se umanjila šteta koja se nanosi budžetu zbog uvećavanja po osnovu zateznih kamata.
Šestim i sedmim prijedlogom tražimo da se javna i privatna veterinarska stanica subvencioniraju sa po 50.000 KM za sufinasiranje projekta kastracije i sterilizacije pasa lutalica. Problem pasa lutalica na području Velike Kladuše moguće je riješiti samo kontinuiranim i masovnim programom registracije, čipiranja, kastracije i sterilizacije pasa. Trenutna izdvajanja (50.000 KM ukupno) su nedovoljna za masovnije programe, a sa izdvajanjem dodatnih 100 hiljada maraka bi se omogućilo kastriranje i steriliziranje najmanje 1200 pasa u ovoj godini, što bi dovelo do stagnacije ili smanjenja broja pasa lutalica u narednim godinama.
Sljedećim prijedlogom tražimo da se grant za sufinasiranje projekata mladih preimenuje „Grant za sufinansiranje Startup inkubatora“ te povećaju planirana sredstva sa 25.000 KM na 125.000 KM. Startup inkubatori su sve popularniji u regiji, ali i BiH, te korisnicima, prvenstveno mladima, između ostalog nude: edukaciju, pomoć u izradi i realizaciji poslovnog plana, povezivanje s potencijalnim investitorima, finansijsku podršku realizaciji biznis planova. Na ovaj način se jako brzo generiraju nove vrijednosti i nova radna mjesta, pospješuje komunikacija s privrednicima, mladi postaju važan segment razvoja lokalne ekonomije.
Konačno, devetim prijedlogom tražimo da se sredstva u grantu za razvoj poljoprivrede povećaju sa 400.000 KM na 600.000 KM. Pandemija koronavirusa je imala katastrofalan utjecaj i po svjetsku ekonomiju, a posljedice ekonomske krize su izazov s kojim će se i naša općina suočava i u ovoj godini. Posebno su te posljedice teške za poljoprivredne proizvođače zbog ogromnog poskupljenja energenata i repromaterijala. Zbog toga, ali imajući na umu i zakonsku odredbu o obavezi izdvajanja najmanje 3 posto iz budžeta za poljoprivredu, uputno je sredstva u ovom ekonomskom kodu povećati na iznos od 600.000 KM što je 3,2 posto od budžeta planiranog za ovu godinu.
Za realizaciju ovih devet prijedloga potrebno je ukupno nešto više od milion maraka koja se mogu osigurati preusmjerenjem dvije trećine predviđenih izdvajanja sa samo tri ekonomska koda.
Prvi od njih jesu naknade za rad ekspertnog tima za reviziju privatizacije za koji se planira izdvojiti 400.000 KM, iako nije poznat ni sastav ovog tima, kao ni način na koji je isti imenovan, aktivnosti koje će provoditi u toku ove kalendarske godine niti konkretni rezultat tih aktivnosti. Za Komunalije i zavisna društva je ove godine planirano 980.000 KM iako nije poznat efekat izdvajanja sredstava za ovu svrhu u prethodnim godinama, jer preduzeće koje je dobilo sredstva ne podnosi godišnje izvještaje Općinskom vijeću. Također, za političke partije je ove godine planirano 200.000 KM, odnosno duplo više nego što se za istu svrhu izdvajalo 2020. godine.
Javna rasprava o nacrtu budžeta otvorena je do 31. januara, nakon čega bi načelnik trebao ponuditi Općinskom vijeću konačni prijedlog najvažnijeg finansijskog dokumenta Općine za ovu godinu.