Razvoj energetski učinkovitih mreža gradova i općina u prekograničnom području ili skraćeno I.N.G.R.I.D. projekat na sva zvona je najavljivan kao još jedan projekat prekogranične saradnje u kojem učestvuje Općina Velika Kladuša, a finansiran je sredstvima Europske unije.

Nosilac ovog projekta je Općina Krnjak, a partneri su Hrvatska Kostajnica, Podgorica i Velika Kladuša. Vrijedan je 935.870 eura i finansira se iz programa Interreg IPA Hrvatska-Bosna i Hercegovina-Crna Gora 2014-2020, od čega je Velika Kladuša na raspolaganju imala 315.427 eura. Od tog iznosa 268.113 eura su sredstva Europske unije, dok je planirano da Općina izdvoji 47.314 eura vlastitih sredstava.

Prema službenim informacijama, projekat je počeo u februaru 2020. godine, a završetak je planiran za sredinu aprila 2022. godine. Očigledno da je došlo do produženja roka s obzirom da su glavne aktivnosti na projektu, kada je u pitanju Velika Kladuša, počele tek ovih dana.

Riječ je o dva pilot-projekata: izgradnja parking nadstrešnice sa solarnim panelima i instalacija 10 solarnih autobusnih stajališta.

Najavljeno je da će u okviru pilot-projekta solarnih autobusnih stajališta u sljedećih 90 dana na 10 lokacija biti instalirana stajališta sa solarnim panelima za proizvodnju električne energije koja će se koristiti za puniti mobitel korisnika stajališta, te za LED rasvjetu.

Nažalost, javni prevoz u Velikoj Kladuši je na tako niskim granama da će korist od ovog pilot-projekta imati veoma mali broj građana. Ako izuzmemo đake, javni prevoz gotovo više niko drugi i ne koristi.

Obnovljivim izvorima energije protiv drveća

Drugim pilot-projektom u funkciju će se staviti fotonaponska elektrana kapaciteta 23kW ispod zgrade Općine Velika Kladuša, a proizvedena električna energija koristit će se za potrebe zgrade Općine Velika Kladuša.

Cijenu izgradnje parking nadstrešnice platila su stabla breze i to je pravi paradoks ovog projekta koji u prvi plan stavlja obnovljive izvore energije. Zar stvarno nije bilo drugog načina nego da se posijeku ove breze i zar stvarno nije bilo drugih pilot-projekata?

Zgrada općine godišnje troši oko 30 hiljada KM električne energije, nisu poznati podaci koliku će uštedu donijeti fotonaponska elektrana, ali drveće je – u ekološki naprednim zemljama – od neprocjenjive važnosti.

Ova dva pilot-projekta će koštati oko 295 hiljada KM, od čega je investicija Općine 90 hiljada, a ostalo sredstva EU. Ako fotonaponska elektrana donese uštedu i od 10 hiljada KM godišnje (što je trećina prošlogodišnje potrošnje Općine), to znači da će se investicija ekonomski isplatiti za devet godina. Ne računajući vrijednost posječenih breza.

U sklopu ovog projekta je u septembru prošle godine završeno i uređenje tzv. Info ureda za energetsku efikasnost. Njegova svrha trebala je biti provedba obrazovnih i promotivnih aktivnosti za škole, uposlenike u javnim ustanovama i poduzetnike, te pružanje informacija građevinskom sektoru i široj javnosti.

Tada je najavljeno da će se u narednom periodu izvršiti opremanje ureda nabavkom kancelarijskog namještaja i IT opreme, te opreme koja će služiti u demonstrativnu svrhu korištenja energije i energetske efikasnosti, čime bi info ured u potpunosti bio stavljen u funkciju. To se, do danas, nije desilo. Nije objavljeno ni koliko je uređenje EE info ureda koštalo.

Dakle, iz više od pola miliona KM sredstava EU koja su bila na raspolaganju Velikoj Kladuši, te dodatnih preko 90 hiljada vlastitih sredstava, građani Velike Kladuše od projekta I.N.G.R.I.D. imaće to što će moći napuniti telefon kada čekaju autobus i nekoliko breza manje.

Pročitajte još naših analiza ovdje.