U ponedjeljak (27. marta) Općinsko vijeće Velike Kladuše će razmatrati najvažniji finansijski dokument – Prijedlog odluke o budžetu za 2017. godinu. (Uvodna napomena: Ako vijeće ne usvoji prijedlog budžeta, općinski načelnik ga može sam proglasiti nakon toga, što je ovlast definisana Zakonom o lokalnoj samoupravi FBiH.)

Budžet je najlakše definisati kao finansijski godišnji plan. Uz još jednu napomenu: u Velikoj Kladuši je praksa da se ono što je budžetom planirano često ni približno ne ostvari pa je tako prošle godine planiran budžet od 12,7 miliona maraka, a izvršen je u iznosu nešto od 10,7 miliona.

Donosimo vam kratak analitički pregled prijedloga budžeta za 2017. te linkove s kojih i sami možete preuzeti ovaj i druge dokumente vezane za budžet, a koji će se naći pred općinskim vijećnicima u ponedjeljak. Smatramo da građani trebaju biti što bolje upoznati s odlukama i dokumentima koji se razmatraju na općinskom vijeću, a posebno s budžetom, jer je budžetski novac naš novac.

Prijedlogom za 2017. planiran je budžet u iznosu od blizu 14,3 miliona KM, što je, ako se uporedi sa izvršenjem budžeta za prošlu godinu, prilično optimistična procjena. Kada je u pitanju punjenje budžeta (prihodovna strana), očekuje se 6,3 miliona poreznih prihoda (PDV, porez na imovinu, dohodak i drugi porezi), te 3,1 milion KM neporeznih prihoda (u što spadaju općinske administrativne i komunalne takse, naknade za uređenje građevinskog zemljišta, komunalne naknade i drugo). Porezni prihodi su planirani u okvirima prošlogodišnjeg punjenja budžeta, dok su neporezni veći za nekih 200 hiljada KM. Ostala sredstva su: preko 2 miliona prenijeta od prošle godine, pola miliona tekućih potpora i 1,3 miliona kapitalnih potpora s viših nivoa (što je uvijek upitno hoće li se i ostvariti, npr. prošle godine je planirano 460 hiljada KM kapitalnih potpora, a ostvareno upola manje).

Kada je u pitanju rashodovna strana ili trošenje budžeta, već godinama pa i decenijama je prisutan problem nepravedne raspodijele u kojoj najveći procenat budžeta ide na plate i troškove općinske administracije. Ove godine ta praksa ne samo da je nastavljena, nego je i gora u odnosu na prošle godine. Sama izdvajanja za plate zaposlenih u općinskoj administraciji su povećana za čak pola miliona maraka i iznose (sa doprinosima) 3,6 miliona maraka. Na materijal i usluge budžetskih korisnika ide još 2,5 miliona (povećanje za 400 hiljada u odnosu na prošlu godinu), što znači da će se samo na općinsku administraciju (plate+troškovi) potrošiti 6,1 milion KM. Na tekuće transfere se planira potrošiti blizu 5,5 miliona KM, od čega čak 2 miliona na subvenciju JKUP Komunalije. Na ekonomski kod nabavka stalnih sredstava (u što spada i rekonstrukcija i investiciono održavanje građevina, cesta, ulica…) planira se potrošiti nešto manje od 2 miliona KM, a praksa prethodnih godina pokazuje da zbog slabijeg punjenja budžeta od planiranog, redovno “stradaju” stavke iz ovoag ekonomskog koda (poput izgradnje Centra za kulturu za koji se godinama “planiraju” sredstva u budžetu, ali nikad se ne utroše). Za kapitalne grantove/transfere nije planirana niti jedna marka.

Postavlja se pitanje da li je budžet za 2017. godinu razvojni, kako je najavljivano da će biti? Subvencija JKUP Komunalije za finansiranje uvođenja novih djelatnosti i nova zapošljavanja ne može se smatrati razvojnom komponentom u budžetu jer ne postoji procjena koliko će novih zapošljavanja biti niti kakav će efekat uvođenje novih djelatnosti imati na poslovanje privatnih preduzeća koja se bave istim ili sličnim djelatnostima.

Pored upitne razvojne komponente, postoji nekoliko, prvenstveno s moralnog aspekta, zabrinjavajućih stavki na rashodovnoj strani ovogodišnjeg prijedloga budžeta. Povećanje sredstava za plate smo već spomenuli, a pored toga planirano je i povećanje dnevnica gotovo za duplo. Budžetom je planirano i povećanje transfera za klubove vijećnika i to za 140 hiljada maraka više u odnosu na prošlu godinu. Smanjena su izdvajanja za Sportski savez koji će dobiti 50 hiljada KM, a tri sportska kluba (NK Krajišnik, NK Mladost i Konjički klub Krajišnik) zajedno će dobiti 60 hiljada KM. Udruženju za zaštitu nezaposlenih dioničara Agrokomerca biće isplaćeno 50 hiljada maraka, iako je ovo udruženje već godinama neaktivno, a sva ostala udruženja koja djeluju na području općine moraće podnosti projektne aplikacije da dobiju dio iz granta za nevladine organizacije koji iznosi 30 hiljada KM.

Izdvojili smo 20-tak najzanimljivijih stavki iz Prijedloga odluke o budžetu Općine Velika Kladuša za 2017. godinu.