Treća redovna sjednica Općinskog vijeća Općine Velika Kladuša sazvana je za srijedu, 31. mart 2021. godine, sa sljedećim dnevnim redom:
- Vijećnička pitanja i odgovori
- Razmatranje izvoda iz zapisnika sa prve redovne sjednice
- Razmatranje Prijedloga budžeta Općine Velika Kladuša za 2021. godinu
- Razmatranje Prijedloga Odluke o izvršavanju budžeta Općine Velika Kladuša za 2021. godinu
- Razmatranje Prijedloga Programa zajedničke komunalne potrošnje za 2021. godinu
Kolegij vijeća je dan ranije po hitnoj proceduri uputio i izmjenu Poslovnika Općinskog vijeća koja predviđa mogućnost održavanja sjednice elektronskim putem u slučajevima opasnosti po zdravlje ljudi. Na samoj sjednici Općinski načelnik je predložio još tri materijala:
Prijedlog Odluke o utvrđivanju vrijednosti boda za obračun komunalne naknade na području Općine Velika Kladuša za 2021. godinu, Prijedlog Odluke o visini prosječne konačne građevinske cijene po m2 korisne stambene površine na području Općine Velika Kladuša u 2020. godini i visini naknade iz osnova pogodnosti gradskog građevinskog zemljišta – renta za 2021. godinu i Prijedlog odluke o formiranju komisije za davanje stručne ocjene u postupku izdavanja urbanističke saglasnosti.
Izmjene pravilnika i prva dva predložena materijala od strane načelnika vijeće je jednoglasno uvrstilo na dnevni red, dok je treći većinom glasova odbilo.
Tokom prve tačke dnevnog reda, vrijeme pitanja i odgovora, vijećnici Naše stranke postavili su po dva pitanja. Vijećnika Amira Purića interesiralo je kada će Općinski načelnik postupiti po zakonu i suspendirati službenike i namještenike protiv kojih se vodi krivični postupak, te kada će postupiti po pravosnažnom rješenju kantonalnog upravnog inspektora i tako spriječiti štetu koja se budžetu nanosi isplaćivanjem nezakonito uvećanog ličnog dohotka. Zlatko Pajazetović je pitao (1) zbog čega se klubovi vijećnika ne obavještavaju o terminima zasjedanja radnih tijela Općinskog vijeća i (2) ko je imenom i prezimom zaposlen u ovoj godini u JKP ViK (ponovljeno pitanje zbog toga što u odgovoru direktora JKP ViK nismo dobili potpunu informaciju).
Izmjene Poslovnika o radu Općinskog vijeća su jednoglasno usvojene uz usvojene amandmane Komisije za statut i propise i kluba vijećnika SDA.
O tačkama o prijedlogu budžeta i izvršavanju istog za 2021. godinu vođena je zajednička rasprava koja je trajala, sa pauzama, oko 7 sati. Vijećnici Naše stranke su se jasno odredili da ove materijale mogu podržati samo ukoliko budu prihvaćeni amandmani koje smo podnijeli.
Amir Purić je uložio 9 amandmana kojima je tražio stopiranje finansiranja Komunalija iz budžeta i preraspodjelu tih sredstava za povećanje ili uvođenje grantova za nabavku vatrogasnog vozila, sportski savez, škole sa područja općine, izgradnju puta ka gradskom groblju i mezarju Drmaljevo, kastraciju i sterilizaciju pasa lutalica, izvršenje sudskih presuda koje opterećuju budžet Općine, obilježavanje 50. godišnjice NK Mladost Vrnograč, te za rad Udruženja „I mi postojimo“. Vijećnik Zlatko Pajazetović je uložio po jedan amandman na budžet i odluku o izvršenju budžeta. Pajazetović je amandmanom na budžet tražio 70.000 KM umjesto političkim partijama ide u grant za biznis projekte mladih.
Ipak, predlagač (Općinski načelnik) i 14 ruku koje su ga pratile (12 vijećnika LS, Admil Mulalić i Amir Ćufurović) odbili su sve naše amandmane i ostali istrajni u namjeri da povećaju izdvajanja za političke partije za 50 posto (sa 100 na 150 hiljada KM) i da nastave finansirati promašeni koncept razvoja putem javnog preduzeća Komunalije vodeći i ovo preduzeće i budžet općine u bezizlaznu situaciju.
I na glasanju o konačnom Prijedlogu budžeta (uz usvojene amandmane Admila Mulalića) ostala je podjela 14-14 što znači da prijedlog nije usvojen. Nakon ovoga je jasno da vladajuća većina (LS, DNZ i Amir Ćufurović), smišljeno ili ne, nema dogovor oko programske koalicije o kojoj su govorili 28.01. Do sada nismo vidjeli ni program niti su se mogli dogovoriti oko osnovnog dokumenta – budžeta. Tako su u rekordnom, već nakon dva mjeseca, prevarili svoje birače i slagali javnost Velike Kladuše. Neprihvatanjem amandmana opozicije predlagač je dao do znanja da ne želi postići kompromis oko budžeta igrajući na scenarij 14-14 i priliku da sam, kao načelnik, proglasi budžet, što mu zakon dozvoljava od 1. aprila.
Posve je nejasno u svemu ovome ponašanje kluba vijećnika DNZ-a od kojih jedan (Mulalić) podržava načelnikov budžet i koncept razvoja, a drugi (Ljubijankić) ne podržava, te odvojeno predlažu amandmane od kojih jedni (Mulalićevi) bivaju prihvaćeni, a drugi (Ljubijankićevi) ne. Dok tokom rasprava jedan kritikuje načelnika i njegov koncept (Ljubijankić), drugi (Mulalić) ga brani. Kada bi klubovi vijećnika bili osobe, DNZ-ov bi vjerovatno bio prvi sa dijagnozom podvojene ličnosti.
Epilog svega je da zahvaljujući ovakvoj “igri” većine, načelnik sada ima mogućnost da sam proglasi budžet po svojoj mjeri. Ipak, odgovornost za ovogodišnji budžet i njegovo izvršenje nije samo na načelniku već, možda i u većoj mjeri, na trojci koja je još 28.01. postavila temelje za ovakav scenarij. Scenarij koji se već treći mandat ponavlja i koji, u konačnici, najviše odgovara Laburističkoj stranci i Fikretu Abdiću.
Ostali materijali na dnevnom redu su jednoglasno usvojeni, program ZKP-a uz prihvaćene amandmane opozicije (SDP, ASDA i SDA), odluka o vrijednosti boda za utvrđivanje komunalne naknade uz prihvaćen amandman SDP-a kojim je vrijednost boda smanjena na 0,018, te odluka o visini prosječne konačne građevinske cijene po m2 korisne stambene površine na području Općine Velika Kladuša u 2020. godini i visini naknade iz osnova pogodnosti gradskog građevinskog zemljišta – renta za 2021. godinu koja ove godine ima vrijednost od 600 KM.