Iako je u četvrtak, 22. jula, bilo poznato da julska sjednica Općinskog vijeća nije zakazana, iz kabineta načelnika su dan kasnije svim vijećnicima poslali dokument koji su nazvali „Informacija o aktivnostima načelnika na izradi i realizaciji strategije razvoja Općine Velika Kladuša za period 2021-2031. godina, odnosno za period 2021-2027. godinu“. Inače je praksa da se vijećnicima šalju samo oni materijali koji će se naći na dnevnom redu sjednice vijeća.

Ova „Informacija“ sadrži blizu 600 stranica nebuloznog teksta koji po formi i sadržaju ne spada ni u izvještaje, ni u informacije, a niti u nacrte strateških dokumenata. Devedeset posto sadržaja je vezano za Agrokomerc i daleku prošlost bez ikakve poveznice sa današnjim vremenom i onim što je posao aktuelnog načelnika.

Iako se ne zna hoće li i kada se ovaj dokument naći na sjednici vijeća, svim vijećnicima (28) je on poslan na kućnu adresu, a članovima kolegija (9) i dupli primjerak. To je preko 20.000 kopiranih stranica, uvezanih i ukoričenih, što je Općinu koštalo najmanje 1000 KM (po minimalnoj cijeni kopiranja od 0,05 KM po stranici).

Pored tzv. „Informacije“ (292 stranice), ova zb(i)rka dokumenata sadrži i „Naglaske iz informacije“, što je praktično kopiran i sažet tekst iz „Informacije“, 6 anexa od kojih se 4 tiču Agrokomerca, zatim „Presjek aktivnosti povezanih sa revizijom privatizacije Agrokomerca“, potom „Analizu sačinjenih ugovora imovine Agrokomerca za period 2004-2018“ i, na kraju, „Analizu ekonomsko-finansijskog stanja JKP VIK“.

Da bismo vam dočarali o kakvim nebulozama se tu radi, krenimo upravo od pomenute „Analize ekonomsko-finansijskog stanja JKP VIK“. Svaka analiza bi trebala sadržavati zaključke ili preporuke, ali ova to ne sadrži, već autor, potpisani prof. dr. Marko Tomašević, preporučuje samim vijećnicima da to urade. Dakle, angažovano je stručno lice da sačini analizu i vijećnicima s naučnog aspekta da smjernice, no umjesto toga „stručnjak“ kaže da prijedloge i zaključke neće iznositi „da nebi (negacija se piše odvojeno od glagola, što se uči u prvim razredima osnovne škole) ispalo da ih nameće“.

Ko je ovaj stručnjak i ko ga je izabrao da radi analizu, to sa sigurnošću ne znamo, ali Internet pretragom pojma „profesor Marko Tomašević“ dolazimo do tekstova o bivšem profesoru Pomorskog fakulteta u Splitu koji je još 2012. dobio izvanredni otkaz zbog teške povrede radne obaveze. Zanimljivo je da i u samoj analizi autor navodi da je sa rukovodstvom JKP VIK razgovarao u Splitu!

Šlag na ovu „analizu“ i čitavu „Informaciju“ dao je novi v.d. direktor VIK-a, čiju “dopunu” prenosimo u potpunosti. Odgovorno tvrdimo da osoba koja ima doktorat, što direktor Čović za sebe tvrdi, ne može praviti ovakve pravopisne greške zbog kojih i učenici u trećem razredu osnovne škole dobijaju negativne ocjene. Uostalom, pročitajte i prosudite sami.

O strategiji bez strategije

Uvod u dokument nazvan „Informacija o aktivnostima načelnika na izradi i realizaciji strategije razvoja Općine Velika Kladuša za period 2021-2031. godina, odnosno za period 2021-2027. godinu“ niti jednom riječju ne spominje bilo kakvu strategiju. Pojam „strategija“ uopće se ne spominje na 8 stranica uvoda u ovaj dokument.

Štaviše, pažljivim čitanjem prvog pasusa jasno se može zaključiti da je on pisan kao uvod u izvještaj o radu Općinskog načelnika u mandatnom periodu 2016-2020. godina. Kako je Statutom Općine Velika Kladuša definisano da se izvještaj o radu Općinskog načelnika može zaključiti, između ostalog, postavljanjem pitanja povjerenja Općinskom načelniku, i zaključkom o inicijativi za opoziv Općinskog načelnika, iz kabineta načelnika su odlučili samo promijeniti naziv dokumenta i plasirati ga kao informaciju o izradi nekakve strategije razvoja znajući da se informacije po proceduri ne usvajaju nego samo primaju k znanju.

Već u prvoj rečenici uvoda autor iznosi više neistina navodeći kako „Programom rada Općinskog vijeća Općine Velika Kladuša za 2021. godinu nije planirano razmatranje Informacije, ili nekog drugog dokumenta izvještajno informativnog karaktera, o radu Općinskog načelnika“. Valjda načelnik misli da niko u Velikoj Kladuši ništa ne čita, ne pamti i ne zna, međutim, moramo ga razočarati i ustvrditi da je on taj koji ne čita, ne pamti i ne zna.

Prvo, programom rada Općinskog vijeća planirano je da načelnik podnese izvješta za period 2016-2020. godina. Taj program je vijeće razmatralo na 4. redovnoj sjednici i možete ga pročitati ovdje:

Izvještaj o radu načelnika za mandatni period 2016-2020. godina nalazi se u planu na 5. stranici, tačka broj 14.

Drugo, program rada vijeća još nije ni usvojen (oboren glasovima načelnikove Laburističke stranke) i sve dok ne bude ne može ni tvrditi da tim programom nešto nije ili jeste predviđeno.

Treće, iznad programa rada vijeća su Statut Općine i Poslovnik Općinskog vijeća, koji nalažu da načelnik vijeću podnosi godišnje izvještaje.

Kako je unakažen organ uprave

Stanje u Općinskom organu uprave, koji bi trebao biti servis građanima i kao takav prioritet u radu načelnika, jeste nezadovoljavajuće, što i sam načelnik priznaje u svojoj „Informaciji“. Popunjenost radnih mjesta i stručna sprema uposlenika je čak bila bolja na početku (80,4 posto od čega 42,7 posto sa visokom ili višom stručnom spremom) nego na kraju mandata (68,2 posto od čega 35,2 posto sa VSS ili VŠS).

Izgovor koji načelnik nudi za loše rezultate u ovom polju jeste: nedostatak vremena i druga zaokupljenost. Dakle, četiri godine su potrošene u ništa, ali imamo obećanje da će se u naredne četiri tome posvetiti. Jeste da ne dolazi na posao, ali to ne treba da nas brine.

Načelnik o koordinatorima

Načelnik navodi da će prezentirati operativni plan reforme organa uprave u svom Programu rada (kojeg je po Statutu morao prezentirati u prva tri mjeseca mandata), jer u ovoj Informaciji (od 293 stranice plus oko 300 stranica dopunskog materijala) ograničen „vremenom i prostorom“.

Ipak, ono što ovdje najavljuje je zabrinjavajuće. Svako ko iole poznaje stanje u organu uprave zna da je za građane bolna tačka Služba za prostorno uređenje, imovinsko-pravne i geodetske poslove. Međutim, načelnik je ne spominje, već u prioritete stavlja druge dvije, manje važne općinske službe.

Načelnik je, kako u Informaciji sam priznaje, krajem 2016. imenovao koordinatore službi sa, kako kaže, apsolutnim ovlastima. Zakon o državnoj službi ne poznaje radno mjesto „koordinator“. Službe imaju svoje šefove, koji bi ujedno trebali biti pomoćnici načelnika. Kako se neki od tih šefova nisu dopadali načelniku, a nije ih mogao tek tako zamijeniti, on odlučuje da izmisli mjesto koordinatora.

Potom se načelnik žali kako mu ti isti koordinatori, koje je sam izabrao i imenovao, nisu dostavljali pismene izvještaje nego samo usmene (ne zaboravite da im je dao apsolutne ovlasti). U periodu od čak 3 godine nije izvršeno ocjenjivanje državnih službenika i namještenika, jer načelnik navodno nije znao da to treba, a koordinatori mu nisu rekli. Načelnik naprosto MORA znati takve stvari! Morao je znati neki od 9 njegovih savjetnika, ako on nije znao!

Na kraju svega, načelnik indirektno optužuje koordinatore službi da su oni krivci za stanje u organu uprave. Koordinatore koje je on imenovao na pozicije koje je prije toga izmislio!

Gdje je zapelo oko prostorne dokumentacije Općine?

Prostorni plan općine je najvažniji strateški razvojni dokument Općine, koji određuje dugoročne ciljeve i mjere prostornog razvoja sukladno planiranom ukupnom gospodarskom, društvenom i historijskom razvitku Općine“.

Prostorni plan je temeljni dokument prostornog uređenja jedinice lokalne samouprave kojim se određuje strukturalna podjela, namjena i načini korištenja i upravljanja prostorom, te kriteriji i smjernice za uređenje i zaštitu na prostoru lokalne zajednice“.

Ovako počinje 5. poglavlje pod nazivom „Stanje prostorno-planske dokumentacije na području Općine Velika Kladuša“ a koje se nalazi na 142. strani  „Informacije o radu općinskog načelnika na izradi i realizaciji strategije razvoja Općine velika Kladuša za period 2021-2031. godine“.

Slažemo se u potpunosti da je prostorni plan najvažniji dokument Općine. Svjesni smo  da izrada takvog plana zahtjeva obiman posao i poprilično dugu proceduru koja podrazumijeva usvajanja prednacrta, nacrta, održavanja javnih rasprava i, na kraju, usvajanja finalnog prijedloga. S obzirom na gore navedene rečenice o važnosti ovog dokumenta, pitamo se zašto u prošlom mandatu općinskog načelnika (2016-2020) nije urađeno gotovo ništa po ovom pitanju.

  • Dana 14.12. 2016. godine održan je sastanak u kabinetu općinskog načelnika gdje je nosilac izrade planskog dokumenta „IG“ Banja Luka izvršio prezentaciju dotadašnjih aktivnosti.
  • Dana 10.01.2017. godine donijeto je Rješenje o izmjeni Rješenja o imenovanju savjeta za praćenje izrade izmjena i dopuna Prostornog plana. Savjet čini 20 osoba a dnevnica po osobi 70 KM. U Savjetu u prošlom mandatu su između ostalih bili; Fikret Abdić, Sulejman Silić, Elvira Abdić Jelenović, Ismet Hušidić i drugi.
  • Dana 20.02. 2017.godine donijeta je Odluka o promjeni naziva odluke, a izmjena se odnosi samo na period. Umjesto 2001-2020. period važenja plana je 2014-2034..
  • U septembru 2019.godine angažovan je biro Urbos d.o.o. iz Splita koji je izradio „Reviziju dokumenta prostornog uređenja Općine Velika Kladuša“.

Ovo su sve aktivnosti koje su sprovedene u prošlom mandatu po ovom pitanju. Suštinski nije urađeno ništa, a u informaciji se naglašava važnost ovakvog dokumenta. Možemo zaključiti da se ovdje radi samo o mrtvom slovu na papiru i nepostojanju volje i odgovornosti za rješavanje ključnih pitanja koji se tiču građana Velike Kladuše.

Zbog nepostojanja Prostornog plana u Velikoj Kladuši i Komisije za davanje stručne ocjene u postupku izdavanja urbanističke saglasnosti, već duže od godinu dana je blokirano izdavanje urbanističkih dozvola i na taj način su oštećeni  građani i budžet Općine Velika Kladuša te je ugrožen sam razvoj općine. Osnovni razlog nepostojanja Komisije su različiti interesi oko izgradnje benzinske pumpe preko puta Grupexa.

Nećemo pripisati nepostojanje Prostornog plana samo ovom načelniku, ali ćemo ga pitati zašto nije odgovorio na inicijativu „Komisije za davanje stručne ocjene u postupku izdavanja urbanističkih saglasnosti“  koja je upućena  još 07.11.2016. godine prema Općinskom načelniku da se za čitavo područje „Bara“ od Gradske sportske dvorane do Grupexa donese detaljan planski dokument, tj. regulacioni plan ili urbanistički  projekat  u cilju što racionalnijeg korištenja zemljišta.

Da je odgovoreno na ovu inicijativu, danas ne bismo imali problem oko benzinske pumpe, a samim tim ni oko postojanja komisije, i bili bi korak bliže izradi Prostornog plana Općine Velika Kladuša. Međutim, imamo vlast, na čelu sa načelnikom, kojoj su njihovi vlastiti interesi i interesi pojedinaca od kojih imaju koristi važniji od interesa svih građana i razvoja Velike Kladuše.

Zaključak

Iz ove kratke analize najvažnijih dijelova načelnikove “Informacije”, odnosno najvažnijih segmenata onog što bi trebalo biti u opisu načelnikovog posla, možete zaključiti kakvi diletanti upravljaju Općinom Velika Kladuša. Nevjerovatno je da je ove dokumente (tekstove) neko osmislio, napisao, pročitao, odštampao i distribuirao općinskim vijećnicima, a da u tom procesu niko nije uvidio sve greške, nelogičnosti i nekonzistentnosti kojima obiluje svaki dio “Informacije”.

Jasno je da je politička situacija u Velikoj Kladuši komplicirana i da nam predstoji vrijeme u kojem je neki ozbiljniji politički dogovor gotovo nemoguć. Međutim, još gore je u tom periodu ne poduzimati ništa i pustiti da načelnik i njegova stranka sruše sami sebe pod pritiskom sve većih dugova Komunalija, katastrofalne situacije u službama Općine, rasapada većine koju su dogovorili u vijeću početkom godine, itd. Za svaki mjesec koji Velika Kladuša izgubi u ovakvom političkom i društvenom ambijentu, trebaće barem godina u budućnosti da se izgubljeno nadoknati. A nagomilane dugove Općine i njenih javnih preduzeća će plaćati građani.

Velika Kladuša u ovom trenutku faktički nema načelnika. Građani su glasali da to bude jedna osoba, a sasvim druge osobe imaju ovlaštenje da vode Općinu umjesto njega. Time je potkopana i inače slabašna demokratija u Velikoj Kladuši u kojoj su svi procesi zaustavljeni ne zbog političke nesposobnosti vrha Laburističke stranke, već zato što im takva haotična situacija najviše odgovara. Ljudi koji vode LS najbolje plivaju u mulju i zato se konstantno trude proizvoditi haos. Tako je bilo i sa Behrićem nakon 2012. i sa većinom koju su formirali nakon izbora 2016. kao i sa novom koju su formirali početkom ovog mandata. Svaka je trajala najviše jednu godinu i onda bi dolazilo do “pat” pozicije i političkog haosa.

Raspetljati Gordijev čvor moguće je samo vanrednim izborima. Kako zakonski propisi u FBiH ne pružaju mogućnost raspuštanja vijeća, jedino što je moguće jeste opozvati načelnika. Velikokladuški načelnik je sam ponudio sve argumente za svoj opoziv. Jedino opoziv i potvrda opoziva na referendumu mogu “natjerati” političke subjekte mimo LS da preuzmu odgovornost i otkoče procese u korist svih građana Velike Kladuše. Interes Velike Kladuše je odgovorna, funkcionalna i transparentna vlast, a ne politički haos koji živimo već gotovo punu deceniju.